Mecz o Mistrzostwo Świata Carlsen-Karjakin, Runda 10

Carlsen-Karjakin
Runda 10

Komentarz na żywo: Susan Polgar

1. e4 e5 2. Sf3 Sc6 3. Gb5 Sf6 4. d3 Gc5 5. c3 O-O 6. Gg5

Antyberliński wariant. Carlsen próbuje uniknąć remisowej berlińskiej gry. 6...h6 7. Gh4 Ge7 Ciekawe, Carlsen gra to czarnymi. 8. 0-0 d6 9. Sbd2 Białe praktycznie nic nie mają w tym debiucie. Zaledwie kilka partii było granych w tym wariancie. Dla tych, co narzekają na nudne remisowe szachy, jak powiedziałam przedtem, obowiązkiem zawodników jest wygrać mecz. Ich pracą nie jest zabawiać nas poprzez granie ekscytujących szachów tak często, jak często my wszyscy chcemy widzieć emocjonujące szachy. 9...Sh5 10. Gxe7 Hxe7 11. Sc4

Zarówno 11…f5, jak i 11…Sf4 są dobre. Czarne są w porządku. 11...Sf4 Najbardziej naturalne posunięcie. 12. Se3 Zapobiega Gg4, podczas gdy kładzie nacisk na f5. Ale uważam, że Karjakin i tak powinien grać 12…f5. 12...Hf6 Ideą jest postawienie hetmana na g6. Jest to właściwie solidniejsze, gdyż Karjakin potrzebuje jedynie remisu. Nie chce ryzykować. Byłabym wdzięczna, gdybym była w zespole Karjakina. On wyrównuje z łatwością. Z drugiej strony, nie byłabym zachwycona, gdybym była w zespole Carlsena. Raz jeszcze nic nie ma z debiutu. Jeśli Carlsen nie obroni swojego tytułu, możemy wskazać punkt przełomowy w partii 3 i 4, w których Carlsen miał szanse na wygraną, ale nie udało mu się. Carlsen wie, że pozostału mu kilka szans. Dlatego nie poświęca swój czas. Jest to kluczowy moment, jak kontynuować. 13. g3

Carlsen zużył ok. 25 minut na 13. g3. Jest to logiczne posunięcie, odpędzające skoczka z f4. Możliwe jest 13... Sh3+ 14. Kg2 Se7 15. d4 Hg6 16. Gd3 Sf4+ 17. Kg1 exd4 18. Sxd4. 13...Sh3+ 14. Kh1 Pozycja jest równa. 14...Se7 kontrolując pole 45. Kluczowym pytaniem dla obu stron jest jaki typ pozycji/struktury pionów chcą. Obie strony mają możliwą grę w centrum. Czarne mogą grać na Ge6 z następnym d5. Białe nie mają jasnego celu. Problem białych: jaki jest plan? Jak stworzyć szanse? Nie byłabym zbyt szczęśliwa, gdybym grała białymi. 15. Gc4 Podoba mi się to zapobiegawcze posunięcie. Ale czarne mogą grać 15...Ge6, co prowadzi do remisowej pozycji. 15...Ge6 16. Gxe6 Hxe6 z ideą f5. Białe nie stoją gorzej, ale nie mogą pozwolić czarnym uprościć pozycję do remisowej końców. Jest to jak mecz piłki nożnej, gdzie jedna ze stron prowadzi jednym golem przy 5-10 minutach pozostałych do końca. Prowadząca drużyna próbuje jedynie podawać piłkę, żeby zużyć czas. Musimy doceniać Karjakina za jego umiejętności obronne. Gra solidnie i wykorzystał swoją szansę. Ten mecz przypomina mi mecz Kasparov-Kramnik. 15...b5 jest inną możliwością. Jeśli 16. Gxb5 to Wb8. A po 15...b5 jeśli 16. Gb3 to Gb7 zatrzymując d4. Karjakin spędza około 25 minut. Co robić? 15...b5, 15...Ge6 lub 15...c6, trudny wybór. 15...c6

Najbardziej niezobowiązujące posunięcie. 16. Gb3 16...Sg6 Ambitnie wyglądające posunięcie. Dziwne, że nie próbował wymieniać figur. Ale zatrzymał Sh4 na linii. 17. He2 a5 Carlsen ma wiele możliwości: 18. d4, 18. a4, 18. Wad1. 18. a4 Carlsen nie chce grać na skrzydle hetmańskim. Chce je zamknąć i grać w centrum in a skrzydle królewskim. Karjakin powinien zacząć się martwić o swój czas. Ma 27 minut na 20 posunięć. 18...Ge6 19. Bxe6 fxe6

Teraz pozycja jest dość remisowa. Oczywiście 20.Kg2 byłoby błędem, gdyż następuje Sf4+. Jeśli 20. Sd2 Sxf2+ 21. Kg2 Sh4+ 22. Kg1 Sh3+ 23. Kh1 Sf2+ 24. Kg1. Wiellki dylemat dla Carlsena. 20.Se2 prowadzi do remisu. Ale inne posunięcia są gorsze dla białych. Czy Carlsen pozwoli na remis przez powtórzenie albo czy Carlsen zaryzykuje gorszą pozycję? 20. Sd2 d5 A Karjakin nie chciał powtarzać posunięć! Szokujące. To jest zagadkowe! 21. Hh5

Carlsen zmusza Karjakina do zabicia na f2. Nerwy mogą odgrywać rolę, szczególnie przy tak dużej stawce. 21...Sg5 Może Karjakin w napięciu widzi duchy. Dwukrotnie przeoczył Sxf2 i zagrał gorsze Sg5. 22. h4 Sf3 Czarne stoją trochę gorzej, ale powinny ustać. Wkrótce czas zacznie odgrywać rolę. Karjakin ma mały niedoczas. 23. Sxf3 Hxf3+ 24. Hxf3 Wxf3 25. Kg2

Białe mają trochę lepszą końcówkę. Zamiast wymusić szybki remis, Karjakin będzie teraz bronił długo końcówki. 25...Wf7 26. Wfe1 h5 żeby powstrzymać Sg4. Carlsen ma 27,5 minuty, a Karjakin ma około 15,5 minut, żreby osiągnąć 40. posunięcie. 27. Sf1 Kf8 Ciekawe, że Karjakin postanowił ruszyć królem do centrum zamiast zdwoić wieże. Carlsen musi być teraz szczęśliwy. 15 minut temu Karjakin mógł forsować remis. Teraz może szlifować tę końcówkę bez ryzyka. 28. Sd2 Ke7 Jeśli Carlsen może wycisnąć wygraną w tej końcówce, może to być psychologicznie dewastujące dla Karjakina. Myślę, że Karjakin mógł łatwo znaleźć remis. Ale przy takim napięciu zobaczył duchy. 29. We2 Kd6 Nawet jeśli Carlsen nie wygra tej partii, nerwy Karjakina będą testowane w finałowych dwóch partiach. 30. Sf3 Waf8 31. Sg5 We7 32. Wae1 Bardzo wygodna pozycja dla białych, szczególnie gdy czarne mają mało czasu. 32...Wfe8 33. Sf3 Sh8 34. d4 exd4 35. Sxd4 g6 żeby obronić pole f5. Minister Obrony ciężko pracuje! 36. We3 Sf7 Carlsen ma mniej niż 8 minut, a Karjakin ma ok. 11 minut. 37. e5+ Kd7 38. Wf3 Sh6 39. Wf6 Wg7 Teraz 40. c4 jest dość przyjemne dla Carlsena. 40. b4

Bardzo przyjemna pozycja dla Carlsena. Bardzo aktywna pozycja. Karjakin ucierpi znacznie w tej końcówce. 40...axb4 Teraz obaj dotrwali do kontroli czasu. Karjakin musi ciężko walczyć, żeby utrzymać się. Jest to strefa komfortu Carlsena. 41. cxb4 Sg8 42. Wf3 Sh6 43. a5 Sf5 44. Sb3 Skoczek białych jest aktywniejszy. Białe mają dużą przewagę przestrzeni. Czarne mają niewielką kontrgrę. 44...Kc7 45. Sc5 Białe stoją dużo lepiej. Pytanie czy to wystarczy, jeśli czarne nie popełnią żadnych błędów? Białe grożą zagraniem Wb1, następnie b5. Jak to powstrzymać? 45...Kb8 Teraz białe mogą planować to: 46. Wb1 Ka7 47. Wfb3 Wc7 48. W3b2. 46. Wb1 Zgodnie z oczekiwaniem. Białe przenoszą nacisk na skrzydło hetmańskie. Niepodobne do Karjakina jest przeoczenie remisowych okazji w posunięciach 20 i 21. Jeśli nie wygra tego meczu, wiemy dokładnie dlaczego. 46...Ka7 47. Wd3 Białe zwolniły, próbując polepszyć pozycję bez ryzyka. 47...Wc7

Carlsen zużył tu 17 minut. Ma dylemat. Chce otworzyć pozycję, ale nie chce wymieniać ciężkich figur. To by ułatwiło zadanie Karjakinowi. 48. Wa3 Karjakin powinien być stabilny. 47...Wce7 48...Sd4 49. Wd1 Karjakin powinien przyprowadzić skoczka na f5, a nie na g5. 49...Sf5 50. Kh3 Nowy pomysł. Ale Karjakin powinien niczego nie otwierać. 50...Sh6 51. f3 Wf7 Karjakin udowadnia, że jest upartym obrońcą. 52. Wd4 Sf5 53. Wd2 Wh7 zapobiegając ruchowi piona g4. 54. Wb3 Wee7 55. Wdd3 Wh8 56. Wb1 Whh7? A teraz 57. b5 daje świetne szanse na wygraną! 57. b5 cxb5 58. Wxb5 Karjakin w końcu załamał się pod naciskiem czasu. Teraz Carlsen może wyrównać mecz! 58...d4 Carlsen może grać 59. Wb6 i zdobyć piona. 59. Wb6 Wc7 60. Sxe6 Wc3 A teraz 61. Sf4 powinno wystarczyć do wygranej. Jest to brutalna strata dla Karjakina, jeśli Carlsen wygra, podobna do tej, jakiej doświadczył wcześniej Carlsen. Teraz szala przechyla się na stronę Carlsena. 61. Sf4 Whc7 Nie wygląda to dobrze dla Karjakina. 62…Wxg6 jest proste. 62. Sd5 Carlsen pomylił się. To jest znacznie mniej śmiercionośne niż 62. Wxg6. 62...Wxd3 63. Sxc7 Carlsen ciągle powinien wygrać, ale trudniej niż w innej opcji. 63....Kb8 Jedyne posunięcie z szansą na remis. 64. Sb5 Kc8 Jeszcze raz, jedyne posunięcie z szansami na remis. Objektywnie, Carlsen w tej pozycji ciągle wygrywa. Ale mógł to osiągnąć znacznie łatwiej. 65. Wxg6 Wxf3 Najlepszym posunięciem jest teraz 66. Kg2. 66. Kg2 Karjakin ma tylko jedno posunięcie z szansami na remis – 66…Wb3. 66...Wb3 67. Sd6+ Sxd6 68. Wxd6 Karjakin musi grać 68… Kc7. 68...We3? 69. e6 Teraz jest to techniczna wygrana dla Carlsena. 69....Kc7 70. Wxd4 Rxe6 71. Wd5 Wh6 72. Kf3 To nie powinna być trudna wygrana dla Carlsena. 72...Kb8? Tylko pomoga Carlsenowi. Teraz jest beznadziejnie. 73. Kf4 Ka7 Kompletna wygrana. 74. Kg5 Wh8 75. Kf6 1-0 Wynik meczu jest teraz 5-5!